Jak sobie radzić z trudnymi pytaniami? Które to są te trudne pytania? Jak wpływają na nas? Co z nimi robić, kiedy się jest zmęczonym? Po co tyle pytań?!

Traktujesz poważnie pytania swojego dziecka?

Dzieci pytają, bo chcą wiedzieć. To naturalny pęd do wiedzy. Zadawanie pytań jest częścią rozwoju dzieci. Potrzebą poznania wynikającą z nich samych. Póki pytają Ciebie, masz szansę przekazać swoje wartości, wiedzę i doświadczenie w sposób dostosowany do wieku.

Jeśli dziecko nie znajdzie odpowiedzi u ciebie, będzie szukać dalej. Po jakim czasie przestanie przychodzić do ciebie, bo będzie wiedziało, że nie jesteś osobą, która chce odpowiedzieć. Do tego za chwilę, za moment dorośnie i z powodów rozwojowych zwróci się w stronę rówieśników. To oni będą grupą, która „daje wiedzę”.

Żenujące pytania

To co w pytaniach dziecięcych jest najtrudniejsze, to poczucie skrępowania, które wywołują. Ten moment konsternacji, kiedy uświadamiasz sobie, że właśnie przy kasie padło pytanie o siusiaka. Albo równie bezpośrednio zadane w trakcie rozmowy z dawno niewidzianą znajomą sąsiadką – czy to prawda, że dzieci wychodzą z cipki?

To poczucie zawstydzenia może wynikać z wielu powodów i jest zupełnie ok, że je odczuwasz (o ile je odczuwasz). Tabuizacja seksualności wywiera ogromny wpływ w naszym społeczeństwie i to my dorośli czujemy dyskomfort. Dzieci nie. Nas nauczono, że pewnych pytań się nie zadaje. Nie wypada. A już na pewno nie publicznie, przy innych.

To co jest niezwykłe, to to że możemy tabu seksualności znieść. Uczynić rozmowę o ciele, seksualności czymś zwykłym, oczywistym. Dlatego ważne, by mieć dla siebie wyrozumiałość, kiedy poczujemy dyskomfort.

Co robić, kiedy dziecko zada nam pytanie w miejscu publicznym?

To zależy.

  • Jeśli jest dla ciebie jest to ok, odpowiedz od razu.
  • Jeśli wolisz odpowiedzieć w spokojniejszym miejscu, albo zwyczajnie płacisz właśnie za zakupy, to możesz odpowiedzieć później informując o tym dziecko. Jednak aby to zadziałało, to musisz pamiętać, aby ta odpowiedź rzeczywiście padła.

Oto kilka przykładów:

  • Cieszę się, że się pytasz. Chętnie ci odpowiem jak tylko… zapłacę za zakupy /wyjdziemy na zewnątrz/ usiądziemy na ławce.
  • Wolisz krótką czy długą odpowiedź na swoje pytanie?
  • Mamy w domu książeczkę o… możemy wspólnie o tym poczytać i zobaczyć jak to jest z tym ciałem/ siusiakiem/cipką/ porodem/ dziećmi.
  • Słyszę, że chcesz ze mną porozmawiać na bardzo interesujący cię temat. Teraz rozmawiam z p. X, jak skończymy to odpowiem ci na twoje pytanie.

Kilka słów o języku znajduje się tu

A tu o edukacji seksualnej.