Seksualność człowieka jest częścią jego zdrowia, jego dobrego stanu psychofizycznego, tego by dobrze funkcjonował społecznie i fizycznie. Jeśli dbamy o zdrowie, to dbamy o nie na wielu poziomach. Dbamy o to, by wiedzieć jak postępować by być zdrowym. Korzystamy z pracy osób, które pomagają nam to zdrowie utrzymać.

Edukacja seksualna jest czymś takim, co pozwala nam funkcjonować zdrowo w naszym życiu. Poza tym, że daje nam wiedzę, która jest potrzebna, to pomaga nam budować dobre relacje, pomaga być bardziej otwartym na różnorodność w świecie. Pomaga cieszyć się z naszego ciała, dotyku drugiej osoby, seksualności. Pomaga zrozumieć, co się z nami dzieje, jak się zmieniamy, po co się zmieniamy i dlaczego.

Skoro jest to dla nas ważne, to, dlaczego odmawiamy wiedzy naszym dzieciom? Czy mamy świadomość, że to, w jaki sposób mówimy, o innych ludziach, seksie, jak odnosimy się do partnera, partnerki również wpływa na to jak osoby, które wychowujemy, będą się realizowały w dorosłym życiu w obszarze seksualności? Jakie relacje będą budować, jak będą traktować osoby partnerskie?

Pytania

Zróbmy mały eksperyment. Odpowiedz na pytania poniżej:

1.Czym jest dla ciebie seks?

2. Dobrze ci się kojarzy?

3. Jak o nim mówisz przy dziecku? Jakich słów używasz?

4. Jak traktujesz swoje ciało?

5. Jak mówisz o swoim ciele?

6. Jak mówisz o ciałach innych osób?

Odpowiedzi

A teraz spójrz na swoje odpowiedzi i zastanów się czy są wspierające. Wspierające, czyli takie, które nie ranią a świadczą o tym, że akceptujesz siebie i innych, są bez agresji, bez pogardy do siebie i różnorodności świata.

A teraz przypomnij sobie, co słyszałxś, kiedy byłxś dzieckiem. Ktoś z tobą rozmawiał o dorastaniu, seksualności, dbaniu o swoje dobro? Czy jakiś dorosły ci powiedział, że nie wolno przekraczać granic drugiej osoby, czyli np. dotykać kogoś, jeśli ta osoba sobie tego nie życzy, albo jest pijana? Ktoś ci powiedział, że możesz powiedzieć NIE, jeśli chłopak już jest bardzo podniecony? Ktoś ci powiedział, że miesiączka jest częścią fizjologii. Jest ok i że dziewczyna może się wtedy źle czuć, i że kupienie jej podpasek jest równie męskie, jak kupno piwa?

Jeśli tak, to miałxś dużo szczęścia, którego większość naszego społeczeństwa nie miała. I teraz zastanów się czy chcesz, aby dziecko, które wychowujesz albo wspierasz w wychowaniu miało równie trudno jak ty?

O założeniach i oczekiwaniach względem dziecka http://załóżenia i oczekiwania

Trudne pytania dzieci.