Cześć. Nazywam się Katarzyna Stawczyk (ona/jej), jestem edukatorką seksualną i konsultantką seksualną. Przez wiele lat byłam wychowawczynią w placówce oświatowej. Młodzież oficjalnie zwracała się do mnie pani Kasiu. Jak mówili za moimi plecami… cóż, musielibyście sami ich zapytać.
Przez ponad dekadę każdego dnia rozmawiałam z młodymi ludźmi o różnych sprawach. I tych poważnych i tych niekoniecznie wzniosłych i wymagających powagi. Niezmiennie jednak w naszych rozmowach przewijał się temat relacji, ciała, zgody na „te rzeczy”.
Przez cały ten czas czułam, że cielesność, relacje, kultura, wychowanie i oczekiwania, wobec… – czyli wszystko to, co ma związek z seksualnością człowieka – jest dla nich ważne. Zatem rozmawialiśmy, organizowałam różne warsztaty i przedsięwzięcia, aby można było rozmawiać, zrozumieć siebie, dyskutować, obalać mity i traktować moich rozmówców i rozmówczynie z całą powagą i odpowiadać na wątpliwości i pytania.
Przyszedł w końcu czas, w którym poczułam, że mi to nie wystarcza, że potrzebuję wyjść z ram, które narzuca placówka, by zrobić przestrzeń młodym ludziom na swobodne rozmowy, zadawanie pytań, odczuwanie i przeżywanie krzywdzących ich przekonań.
Tak z czasem powstał pomysł na warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Potem pojawili się rodzice, którzy potrzebowali rozwiać swoje wątpliwości, ukoić lęki. Dopytać. Sprawdzić. W końcu zaczęli pojawiać się młodzi dorośli, którzy już z pozycji partnera potrzebowali skonsultować swoje problemy, wątpliwości i oczekiwania z tematem, który jest obecny w życiu niemal każdego człowieka, – ale nie jest nazywany – z seksualnością.
Tak oto kończąc podyplomowe studia na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS z SEKSUOLOGII PRAKTYCZNEJ stałam się edukatorką seksualną i konsultantką seksuologiczną. Obecnie studiuję psychologię i nadal się szkolę, by być jak najlepszą w drodze, która mnie porwała.
Brałam udział w kursach i szkoleniach: Centrum Terapii Haak – szkolenie przygotowujące do pracy z osobami LGBTQ+, „Sytuacja osób LGBTQ+” warsztat antydyskryminacyjny, Dialektyczna Terapia Behawioralna w Pracy z Młodzieżą (DBT-A), Koło Zgody w Pracy Seksuologicznej z Parami, Studium Terapii Dzieci i Młodzieży w Dolnośląskim centrum Psychoterapii, „Podstawy terapii dysfunkcji seksualnych mężczyzn
w procesie indywidualnym.”