Temat pozornie nie związany z edukacją seksualną. Ale tylko pozornie. Bo zastanówmy się przez chwilę… Jakie masz założenia i oczekiwania wobec swojego dziecka? Zastanawiasz się nad tym? Zadajesz sobie czasem pytania: czego chcę dla mojego dziecka? Potrafisz na nie odpowiedzieć? Zrób to. Napisz odpowiedz na kartce.

Założenia i oczekiwania

Jakie obszary tam zawarłxś? Jest tam coś o związku, relacji, rodzinie? Zapewne tak. Jakie założenia o twoim dziecku tam się znajdują? Może to, że jest:

heteroseksualne,

że weźmie ślub,

będzie miało dzieci,

będzie pracowało na etacie,

skończy studia.

Ile z wymienionych przeze mnie przykładów jest dla ciebie czymś oczywistym?

Jeśli dziecko ma 2, 4, 8 lat, to jeszcze chwila nim zacznie realizować swoje plany w takim stopniu, abyś uznałx, to za coś poważnego. Jeśli jest nastolatkx, to być może zna już odpowiedzi na pytania postawione powyżej. Może ich właśnie poszukuje na nie odpowiedzi. Sprawdza co jest dla niej/niego ok.

Jeśli odpowiedzi twojego dziecka są tożsame z tym co czujesz, myślisz i oczekujesz – to kamień z serca. Każde z was, przynajmniej ten problem ma z głowy. A co jeśli nie? Jeśli twoje dziecko myśli, czuje i chce inaczej? Co jeśli wie, że nigdy nie weźmie ślubu? Albo osoba którą kocha i z którą będzie chciałx być, jest tej samej płci. A co jeśli zmaga się z poczuciem niedopasowania do swojego ciała? Co jeśli właśnie uświadomiło sobie, że jest osobą transpłciową?

Jak zareagujesz? Czy sobie poradzisz z tym, że twoje założenia nie pokrywają się z rzeczywistością? Jak sobie poradzić z emocjami, które się w tobie właśnie odzywają? Czy wiesz jak wesprzeć swoje dziecko? Masz na to gotowość?

Świadomość

Piszę o tym, bo to jest ważne. Ważne, aby być świadomym założeń i oczekiwań jakie mamy w stosunku do własnych dzieci. By wiedzieć, że oczekiwania i założenia są w nas. Pojawiają się bez względu na to, czy tego chcemy, czy nie. kiedy jesteśmy ich świadomi, wtedy możemy się z nimi skonfrontować. Zastanowić się dlaczego chcę, by dziecko spełniało moje oczekiwania.

Mamy szansę przygotować się na różne możliwości, które przyniesie życie. Możemy sobie powiedzieć – hej, przecież może być zupełnie inaczej niż założyłxm. Moje dziecko może mieć inaczej niż oczekiwałxm. To jego życie. Chcę by było szczęśliwe. Kocham je. Będę je wspierać.

Edukacja seksualna

Uświadomienie sobie założeń i oczekiwań jest ważne z jeszcze jednego powodu. Część z nich dotyczy kwestii związanych z seksualnością człowieka – relacji, związków, tożsamości. Dziecko często chce spełnić oczekiwania rodzica, co może prowadzić je do postępowania wbrew sobie. A to z kolei prowadzi do cierpienia.

Wsparcie

Wsparcie i otwartość na dziecko powodują, że ono ma poczucie bezpieczeństwa. Akceptacji. Poczucia bycia ważnym. To jest ogromne wazne, zwłaszcza w okresie dorastania. Jest jeszcze jeden powód, dlaczego warto o to zadbać. Istnieje możliwość, że kiedy w życiu twojego dziecka pojawi się jakiś trud, problem, nieszczęście, to przyjdzie wtedy do ciebie. A przecież o to chodzi.

Dlaczego edukacja seksualna jest ważna -> Edukacja seksualna.

Trudne pytania dzieci.