Myślenie o dzieciach w kontekście seksualności jest niewygodne. Samo myślenie o seksualności w większości przypadków nasuwa jednoznaczne skojarzenia i obrazy. Nie ma w śród nich miejsca na dziecięcą seksualność. Dzieje się tak ponieważ widzimy seksualność w wąskim spektrum. Tylko jej wycinek dostępny dla dorosłych. Kiedy dzieci zaczynają przejawiać zachowania, które powszechnie uważane są za te przeznaczone dla dorosłych i młodzieży,…
poza nurtem
Chcielibyśmy aby dzieci były asertywne . Asertywność jest w cenie. Przynajmniej deklaratywnie. Na początek rozmowy o asertywności warto zacząć od tego, czym ona dla nas jest? Jak ją rozumiemy i jakich asertywnych zachowań naszych dzieci oczekujemy? Oczekujemy? Asertywne dziecko, to takie które wie że jest ok i że inni też są ok. Fajnie prawda? Dobrze jest myśleć, że dzieci/młodzież tak…
To takie proste. Przecież ja wiem. Widzę. Po co pytać?! Ona/jej – wymysł jakiś. Zaimki srimki. Bez sensu jakieś wymysły. Jest w dzienniku napisane imię i nazwisko, to wiem jak mówić. A jakby dziecko powiedziało, że jest pająkiem i chce chodzić po sufitach, to też byś pozwoliła? Dziś będzie o własnych uprzedzeniach, niezrozumieniu i dystansie czyli o zaimkach – temacie,…
Wstydzioszek z ciebie? Głupie pytanie? Że nieodpowiednie dla dorosłej osoby? Być może. Dziś będzie o wstydzie. A raczej o tym czym jest wstyd dla… Ale o tym za chwilę. Zastanawiam się czy się wstydzicie? Zawstydzacie się? Np. rozmawiając o seksie? Albo kiedy chcesz poprosić partnera/partnerkę o nietypowe rzeczy związane z aktywnością w łóżku? Bywa ci przykro, kiedy się zdecydujesz na…
Kojarzycie tych wszystkich ludzi, którzy wyrażają zachwyt nad ciałkami małych człowieków? Nad nóziami, rączkami, dupką, małym noskiem itd.? A może sami pamiętacie (jeśli było wam dane opiekować się niemowlakiem), te zachwyty nad małymi nóżkami, dupkami, rączkami? Te wszystkie „achy” i „ochy” nad tym, co mały człowiek zrobił po raz pierwszy, drugi, trzeci… Te momenty, kiedy ciało było w centrum uwielbienia…
Jak sobie radzić z trudnymi pytaniami? Które to są te trudne pytania? Jak wpływają na nas? Co z nimi robić, kiedy się jest zmęczonym? Po co tyle pytań?! Traktujesz poważnie pytania swojego dziecka? Dzieci pytają, bo chcą wiedzieć. To naturalny pęd do wiedzy. Zadawanie pytań jest częścią rozwoju dzieci. Potrzebą poznania wynikającą z nich samych. Póki pytają Ciebie, masz szansę…
Język i słowa, których używamy mają znaczenie. Wiadomo to od dawna. To jak zwracamy się do bliskich, jak mówimy do siebie, jak mówimy o innych osobach, jakiego języka używamy do komunikowania się z dziećmi ma znaczenie dla relacji, obrazu ciała oraz tego jak postrzegamy świat. Dziś zatem będzie o słowach. Słowa wpływają także na tabu dotyczące seksualności. Brak nam słów…
Temat pozornie nie związany z edukacją seksualną. Ale tylko pozornie. Bo zastanówmy się przez chwilę… Jakie masz założenia i oczekiwania wobec swojego dziecka? Zastanawiasz się nad tym? Zadajesz sobie czasem pytania: czego chcę dla mojego dziecka? Potrafisz na nie odpowiedzieć? Zrób to. Napisz odpowiedz na kartce. Założenia i oczekiwania Jakie obszary tam zawarłxś? Jest tam coś o związku, relacji, rodzinie?…
Seksualność człowieka jest częścią jego zdrowia, jego dobrego stanu psychofizycznego, tego by dobrze funkcjonował społecznie i fizycznie. Jeśli dbamy o zdrowie, to dbamy o nie na wielu poziomach. Dbamy o to, by wiedzieć jak postępować by być zdrowym. Korzystamy z pracy osób, które pomagają nam to zdrowie utrzymać. Edukacja seksualna jest czymś takim, co pozwala nam funkcjonować zdrowo w naszym…
Wiele lat temu na zakończenie pewnego projektu w bursie wystawiliśmy „Monologi waginy” autorstwa Eve Ensler. Spektakl piękny, mocny, wzruszający. Był kontrowersyjnym zakończeniem projektu, ale jakże ważnym i podsumowującym to, co w trakcie niego się nauczyliśmy. Teraz myślę, że był w pewnym sensie częścią edukacji seksualnej. Od tamtej pory minęło jakieś osiem, dziewięć lat. Obecnie nie widzę możliwości, aby w placówce…